Środki farmakologiczne na zaburzenia erekcji – musisz to wiedzieć

Zaburzenia erekcji to częsty problem seksualny dotykający mężczyzn w wieku od 40 do 60 lat. Przyczyny i mechanizm powstawania impotencji zostały dobrze zbadane przez naukowców i lekarzy. Farmakologia ma do zaoferowania mężczyznom duży wybór różnych leków na zaburzenia erekcji. Aby pozbyć się tego problemu niezbędne jest działanie na przyczynę, z jakiej doszło do niestabilności wzwodu prącia. Nieprawidłowe reakcje narządów płciowych nie są pierwotną anomalią, ale zjawiskiem towarzyszącym lub konsekwencją chorób somatycznych, neurologicznych, zaburzeń psychotycznych i problemów psychologicznych.

Środki farmakologiczne na zaburzenia erekcji

Leki stosowane w leczeniu impotencji różnią się celem i mechanizmem działania, składem i konsystencją, sposobami wprowadzania do organizmu.Terapia zaburzeń erekcji prowadzona jest za pomocą leków z różnych grup. Najczęściej używane:

  • Inhibitory fosfodiesterazy typu 5
  • Aktywatory syntezy tlenku azotu
  • Blokery alfa
  • Analogi prostaglandyn
  • Sterydowe męskie hormony płciowe (androgeny)
  • Miotropowe środki przeciwskurczowe
  • Adoptogeny
  • Witaminy
  • Suplementy diety.

Środki farmakologiczne oferowane są w różnych formach uwalniania: tabletki, kapsułki, maści, kremy, żele. Również środki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji mogą mieć złożoną kombinację składników roślinnych i syntetycznych.

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5

Podstawowe znaczenie w powstawaniu erekcji ma aktywność fosfodiesteraz (PDE) – enzymów, które wyzwalają kaskadę reakcji chemicznych do syntezy cyklicznego monofosforanu guanozyny. Brak tego związku organicznego jest jedną z głównych przyczyn rozwoju impotencji. Mechanizm działania leków z tej grupy obserwuje się na poziomie komórkowym ciał jamistych i tętniczek. Stosowanie inhibitorów PDE-5 pomaga rozluźnić mięśnie gładkie ciał jamistych, co prowadzi do poprawy ukrwienia prącia i erekcji. Leki z tej grupy nie wpływają na libido, działając tylko w przypadku podniecenia seksualnego. Leki przeznaczone są do leczenia objawowego, ich przyjmowanie nie wpływa na przyczynę zaburzeń erekcji.

Niewątpliwą zaletą inhibitorów PDE-5 jest uzyskiwanie przez mężczyznę dobry efektów niezależnie od stadium impotencji, jej charakteru: pochodzenia organicznego czy psychogennego. Ich zaletą jest łatwość użycia, szybkość działania, utrzymanie trwałej erekcji, przez co najmniej 4 godziny. Leki są dobrze tolerowane przez mężczyzn w każdym wieku. Najczęstsze dolegliwości, jakie mogą pojawić się przy ich zażywaniu to: bóle głowy, uderzenia gorąca, reakcje alergiczne, zawroty głowy. Leki nie są przeznaczone do leczenia młodych mężczyzn poniżej 18 roku życia. Nie należy ich stosować w przypadku hipogonadyzmu. Leki z tej grupy produkowane są na podstawie różnych substancji czynnych: Sildenafil (Viagra, Kamagra), Wardenafil (Levitra), Tadalafil (Cialis).

Sildenafil produkowany jest w postaci tabletek zawierających 25, 50 i 100 mg cytrynianu sildenafilu. Generyki (analogi) są dostępne w zwiększonych dawkach do 150 mg. Dla uzyskania dobrego efektu w postaci stabilnej erekcji umożliwiającej odbycie stosunku seksualnego przyjmuje się jedną tabletkę przed planowanym współżyciem.Tadalafil jest krystalicznym ciałem stałym, które przy podawaniu doustnym szybko się wchłania, efekt działa już po 15 minutach, wymagany efekt utrzymuje się przez 36 godzin po zastosowaniu.

Wniosek

W większości przypadków zaburzenia erekcji są stanem odwracalnym. Przy odpowiednim doborze środków terapeutycznych w krótkim czasie możliwe jest przywrócenie mężczyźnie sprawności seksualnej i uwolnienie go od problemów z potencją. Dziś rynek farmaceutyczny oferuje szeroką gamę leków na impotencję, które sprzedawane są w różnych kategoriach cenowych, co daje każdemu mężczyźnie szansę raz na zawsze zapomnieć o seksualnej słabości. Lekarze zalecają rzucenie palenia, ponieważ substancje smoliste i nikotyna mają destrukcyjny wpływ na naczynia krwionośne, a tym samym na erekcję. Również ograniczenie spożywania alkoholu przyczyni się do szybszego odzyskania zdrowia seksualnego.